کشف ابر زمین احتمالی در نزدیک ترین منظومه ای ای به خورشید · لیست خبر
» گجت » کشف ابر زمین احتمالی در نزدیک ترین منظومه ای ای به خورشید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۱۸:۰۲

 کد خبر: 77946
 1 بازدید

کشف ابر زمین احتمالی در نزدیک ترین منظومه ای ای به خورشید

اخبار جدید علم و دانش در سال ۲۰۱۶ میلادی اخترشناسان سیاره ای احتمالا مسکونی به نام Proxima b را حول ای به اسم Proxima Centauri پیدا کردند که تنها ۴.۲ میلیون سال نوری تا زمین فاصله داشت. حالا محققان سیگنال دیگری را رهگیری کرده اند که به باورشان متعلق به ابر زمینی است که حول همان می […]

اخبار جدید علم و دانش

در سال ۲۰۱۶ میلادی اخترشناسان سیاره ای احتمالا مسکونی به نام Proxima b را حول ای به اسم Proxima Centauri پیدا کردند که تنها ۴.۲ میلیون سال نوری تا زمین فاصله داشت. حالا محققان سیگنال دیگری را رهگیری کرده اند که به باورشان متعلق به ابر زمینی است که حول همان می گردد و میتواند همان مقصد گم شده بعدی برای بشر باشد.

شاید بد نباشد اشاره کنیم که Proxima Centauri نزدیکترین به خورشید ماست و همراه با دوگانه ای در منظومه آلفا قنطورس قرار دارد. Proxima Centauri یک سرخ رنگ کوتوله با جرم کم است که با نام های کوتوله کلاس M شناخته می شوند و دست بر قضا فاصله اندکی تا دوگانه Alpha Centauri AB دارد.

این ها در خوشه ای قنطورس قرار دارند که با چشم غیرمسلح قابل دیدن نیست. بعد از کشف سیاره اول حول Proxima Centauri محققان اعلام کردند که احتمال وجود سیاره دیگری در این منظومه وجود دارد. اخترشناسان برای دریافت سیگنال های نوری این سیاره و شناسایی آن از آرایه تلسکوپی Atacama Large Millimeter/submillimeter در شیلی استفاده کردند.

مولفان مقاله منتشر شده در این باره (روز گذشته در نشریه پیشرفت های علمی منتشر شد) موفق شدند با کمک این آرایه تلسکوپی دیتای این منظومه ای را با سرعت شعاعی ۱۷ ساله بررسی کنند و مشخص نمایند که آیا سیگنال های دریافتی به سیاره دیگری تعلق دارند یا خیر.

ابر زمین

متد سرعت شعاعی برپایه جاذبه و اثر داپلر استور است. براساس اثر داپلر بر اثر حرکت یک منبع یا اجرام شناسایی شده به سمت یکدیگر یا فاصله گرفتن آنها از هم، نور نیز با فرکانسی مشخص افزایش یا کاهش می یابد.

همچنین باید در نظر داشت هایی که سیاره ای به دورشان می گردد، کاملا هم در جای خود ثابت نیستند و در واکنش به نیروی جاذبه ناشی از سیاره های خود در مدارهای دایره ای کوچک، حرکت میکنند. این حرکات طول موج آن را عوض میکند و بسته به موقعیت سیاره از سرخ به آبی تغییر می دهد. شناسان با شناسایی این تغییرات می توانند سیاره های دیگر را پیدا کنند.

البته این احتمال هم می رود که سیگنال ها به خاطر میدان مغناطیسی مورد نظر ایجاد شده باشند و محققان فعلا نمی توانند این احتمال را مردود اعلام کنند اما سیگنال هایی که آنها دریافت کرده اند در یک دوره ۱۹۰۰ روزه رخ داده اند؛ این خود نشانه محکمی است بر اینکه سیاره دیگری ممکن است وجود داشته باشد.

فابیو دل سوردو مولف این مقاله و از محققان دپارتمان فیزیک دانشگاه Crete در این باره گفت:

حتی نزدیک ترین منظومه سیاره ای به ما هم میتواند خبرهای جالبی برایمان داشته باشد. Proxima Centauri میزبان یک منظومه سیاره ایست که نسبت به آنچه می پنداشتیم پیچیده تر است و نمی دانیم قرار است پرده از روی چه حقایقی کنار رود.


اخبارعلم و دانش

لینک منبع


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : گجت
ارسال دیدگاه